W Polsce nie brakuje atrakcyjnych dofinansowań do ekologicznych rozwiązań w kwestii ogrzewania. Doskonałymi przykładami są tutaj programy Moje Ciepło, Czyste Powietrze, Stop Smog czy rozmaite ulgi termomodernizacyjne, dzięki którym znacznie łatwiej jest wymienić stare ogrzewanie na nowe – z korzyścią zarówno dla klienta, jak i środowiska. Urządzenia dostępne w sklepie Technika Grzewcza Rafał Bereda doskonale wpisują się w wymagania każdego z wymienionych programów.

Program Moje Ciepło realizowany jest ze środków Funduszu Modernizacyjnego i jest wsparciem rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła dla nowych domów jednorodzinnych. Współfinansuje on między innymi zakup i montaż każdej ze wspomnianych pomp ciepła, jednak stawia także warunek – w budynku podlegającym inwestycji nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe. Dofinansowanie tego programu może wynosić nawet do 45% kosztów kwalifikowanych, a jego wysokość uzależniona jest od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez Wnioskodawcę dużej karty rodziny.

Czyste Powietrze to program rządowy, również dedykowany dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Koszty kwalifikowane tutaj obejmują obejmują modernizacje budynku, podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz zakup i montaż ekologicznych urządzeń grzewczych (np. pompy ciepła, kotły gazowe, kotły na pellet, fotowoltaiki). Dotacje tutaj sięgają od 30 do 69 tys. złotych. Podobne założenia ma program „Stop Smog” dla gmin i jej mieszkańców, który współfinansuje przedsięwzięcia niskoemisyjne ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów i oferuje aż do 70% kosztów realizacji porozumienia. Dotyczy on termomodernizacji domów jednorodzinnych oaz podłączenie ich do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Warto także tu wspomnieć o uldze termomodernizacyjnej, które jest odliczeniem dla podatników i można ją swobodnie łączyć na przykład z dotacją programu Czyste Powietrze.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi wspomnianych programów na stronach im dedykowanym.