Kotły gazowe kondensacyjne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Spalanie gazu ziemnego należy do najczystszych i najbardziej efektywnych energetycznie technologii grzewczych. W trakcie tego procesu emisja tlenku węgla jest ponad 120-krotnie niższa w porównaniu do spalania węgla. Ogrzewanie domu gazem ziemnym za pomocą kotła kondensacyjnego zapewnia:

  • widocznie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dzięki ograniczeniu zużycia paliwa nawet o 30% w stosunku do starych urządzeń,
  • większe bezpieczeństwo domowników dzięki zamkniętej komorze spalania wykluczającej ryzyko zaczadzenia,
  • możliwość rozbudowy instalacji o kolejne nowoczesne systemy, np. kolektory słoneczne czy pompa ciepła.

 

Jak działają gazowe kotły kondensacyjne i dlaczego są efektywniejsze niż tradycyjne kotły gazowe?

 

Wymiana kotła gazowego na nowy kocioł kondensacyjny może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. O tego typu zmianie myślą najczęściej właściciele domów, które powstały w latach 80. i 90. XX wieku i w których od dłuższego czasu funkcjonują te same kotły grzewcze. Po parunastu latach pracy stare urządzenia grzewcze są coraz mniej wydajne – ich sprawność spada do poziomu 80% (CO) i zaledwie 70% (CWU), co wiąże się z niepotrzebnym marnowaniem paliwa.

Do tego należy także doliczyć rosnące ceny przeglądów okresowych starych kotłów oraz ewentualne koszty naprawy. W tej perspektywie inwestycja w nowy gazowy kocioł kondensacyjny jest bardziej opłacalna.

Czym jednak są nowoczesne kotły kondensacyjne na gaz?

To urządzenia, które wykorzystują dwa źródła ciepła:

  • ciepło wytwarzane podczas spalania gazu – ten proces zachodzi we wszystkich kotłach gazowych, również tych konwencjonalnych;
  • ciepło znajdujące się w spalinach – proces pobierania ciepła ze spalin jest możliwy tylko w gazowych kotłach kondensacyjnych, które schładzają (kondensują) spaliny do niskich temperatur.

 

Kondensacyjne kotły gazowe mogą uzyskać sprawność powyżej 100% (zazwyczaj 108–109%). Skąd tak duże wyniki? Jest to związane z tradycyjnym odniesieniem do wartości opałowej paliwa jako 100% dla standardowych kotłów gazowych, w których nie uwzględniano ciepła z pary wodnej. Gdy do bilansu cieplnego zaczęto dodawać ciepło uzyskane z kondensacji pary wodnej, sprawność kotłów zaczęła przekraczać 100%.